Turnitin Benzerlik Programı

Posted on: Nisan 5, 2018

Tezinizi kabul ettirmek için intihal oranı belirli oranları geçmemelidir. Bu konuda görevliler tezinizi incelemek için turnitin programını kullanmaktadır. Programı içerisinde barındırdığı milyonlarca içerik ile sizin içeriklerinizi karşılaştırarak sizin ne kadar alıntı yaptığınızı analiz eder. Turnitin benzerlik oranı yapılan analiz ile ortaya çıkar. Eğer tezinizde bazı yerlerde alıntılar yapmışsanız bu raporda belirtilir. Ancak bu tezinizin kabul olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü yaptığınız alıntının kaynağı programda belirtilir ve incelemelerde gerekli olup olmadığı tespit edilebilir. Aynı zamanda üniversiteler farklı intihal oranlarına kadar benzerlik oranlarını kabul edebilmektedir. Bu oranları aşmadığınız sürece tezinizde herhangi bir şekilde benzerlik sorunu ile ret olma durumu yaşamazsınız.

Turnitin benzerlik programı çok kapsamlı çalışan bir programdır. Kendi veri tabanı ile sizin tezinizi karşılaştırarak intihal oranını ortaya çıkarmaktadır. Benzerlik oranına göre de farklı renklerde uyarı vermektedir. Mavi renkte uyarı test edilen tezde hiçbir eşleyen sözcüğün olmadığı anlamına gelmiştir. Mavi renkte sonuç veren tez tamamen özgündür. Yeşil renk uyarısında ise eşleşen sözcüklerin bulunduğu anlamına gelir. %24’e kadar olan benzerlikler yeşil renk ile gösterilir. %25 ile %49 arasında benzerlikler mevcutsa bu durum sarı renk ile belirtilir. %50 ile %74 turuncu ve %75 ile %100 kırmızı renkte belirtilerek oranlar ortaya konut. Buradaki oranların geçerlilik olasılıkları ise tamamen tezi verdiğiniz kurumun kabul ettiği oranlara göre değişecektir.

Eğer tezinizde intihal benzerlik oranı çok az olsun veya hiç olmasın istiyorsanız tez danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz. Sizler için geniş öğretmen kadromuz ile sunduğumuz tez hazırlama hizmetlerinde intihal sorunlarınıza kesin çözümler sunulmaktadır. Tezinizin baştan sona hazırlanması konusunda sizlere kesintisiz hizmet sunabileceğimiz gibi sizin tezinizi hazırladığınız ve sorun yaşadığınız yerlerde de müdahale edebilmekteyiz. İntihal oranlarınız yüksek çıkıyorsa ve bu oranları düşüremiyorsanız uzman kadromu ile iletişime geçerek intihal oranının düşürülmesi için gerekli olan çalışmaların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sizler için öncelikle gerekli incelemeler yapılacak ve daha sonrasında tezinizde intihal oranını istediğiniz seviyelere çekmek için özenli bir çalışma başlatılarak sizleri başarıya görecek tez tarafımızca hazırlanarak sizlere sunulmaktadır.