Turnitin Nedir?

Posted on: Nisan 5, 2018

Tez hazırlama çalışmalarında sizler için en önemli noktalardan biri özgünlüktür. Bilindiği gibi tez konusu seçerken sizden önce birçok kişinin alıp yazdığı tez konularını seçebilirsiniz. Bunu aksi durumları da söz konusu olabilir. Ancak hazırlayacağınız tezlerde tamamen sizin çalışmanız olması gerekli ve aynı zamanda tamamen özgün olması gerekmektedir. Çalışmalarınızda tabi ki farklı kaynaklardan birebir bilgiler gösterebilirsiniz. Zaten bu durum belirli ölçülerde kabul edilmektedir. Siz yaptığınız alıntıların kaynakçalarını verdiğiniz için bu bir sorun teşkil etmemektedir. Tezlerin bu özgünlük raporları ise turnitin tarafından incelenmektedir. Peki, turnitin nedir?

Turnitin, tezlerin özgünlüğünün test edilmesi konusunda kullanılan bir programdır. Oldukça geniş bir arşive sahip olan program tez kontrolü yapacak olan görevliler tarafından kullanılmaktadır. Programın amacı, tez hazırlayan kişinin tezinde ne kadar eski veri tabanlarından alınan bilgi olduğunu ortaya çıkarmaktır. Burada öğretmenlerin istedikleri oranlar geçilmiyorsa turnitin programından tez başarılı bir şekilde geçebilmektedir. Program oldukça geniş bir arşive sahiptir. Farklı dillerdeki verileri de barındırdığı için geçerlilik olarak oldukça kabul edilen bir program olma özelliğini taşımaktadır. Turnitin programı indir ile programı edinerek hazırlanmış olan tez verilmeden önce kontrol edilebilmektedir. Program bünyesinde şuanda 45 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Bunu yanı sıra 300 milyondan fazla kişilerin hazırlamış olduğu ödevler bulunmaktadır. Program içeriği bunlarla da sınırlı değildir. Turnitin ayrıca makaleleri de arşivine eklemektedir. Yüz otur milyondan fazla makale program sayesinde özgünlük çalışmalarına eklenebiliyor.

İntihal programı indir imkanları sayesinde yazılan tez önceden kontrol edilebilmektedir. Bu imkan ile tezinizi vermeden önce kontrol etme şansını yakalayarak geri dönme olasılığını da minimuma indirmiş olursunuz. Günümüzde bu tarz programlar oldukça yüksek tutarlar ödenerek alınmaktadır. Bu nedenle bu tarz konularda danışmanlık veren yerlerle iletişime geçerek tezinizin intihal raporunu alabilirsiniz. Sizler için tez hazırlama danışmanlığı veren firmamızdan hizmet talep ederek sizlerde hazırlamış olduğunuz tezinizin intihal raporunu tezinizi vermeden önce elde edebilirsiniz. Sizler için sunduğumuz bu imkan sayesinde tezlerinizi gönül rahatlığı ile ilgili makama vererek kariyerinizi daha sağlam adımlarla ilerletmeyi başarabilirsiniz.