İntihal Neden Önemlidir?

Posted on: Nisan 12, 2018

Akademik kariyeri devam ettirebilmek için tez hazırlamak ve onu kabul ettirmek gerekir. Tez hazırlama çalışmaları ise oldukça geniş kapsamlı yapılmakta ve hatasız olarak sunulmaya çalışılmaktadır. Ancak araştırmanın bazı noktalarında araştırma konsun olan kaynaklardan bilgileri birebir alınabilmektedir. Böyle durumlarda tezinizin belirli bölümleri farklı kaynaklar ile aynı olduğu için intihal oranı ortaya çıkmaktadır. İntihal oranı sizin tezinizin birebir alıntı yaptığınız oranı belirler. İntihal raporu nedir sorusunun cevabı da bu oranın belirlenmesini sağlayan rapordur. Bu raporda birçok bilgi sunulmaktadır. Alıntı yaptığınız cümleler birebir listelenmekte ve ayrıca bu alıntıları hangi kaynaktan yapıldığı analiz edilerek raporda belirtilmektedir. Teziniz incelenirken bu oranlara bakılır ve karar verilir.

İntihal neden önemlidir sorusu sorulacak olursa bu tezinizin kalitesi ile ilgilidir. Tez yazmakta amaç belirlenen konu hakkında gerekli olan kapsamlı araştırmanın yapılması ve özgün bir şekilde tez hazırlayan kişinin kendi düşünceleri ile yazıya dökmesidir. Burada kişi ne kadar özgün fikir ve kanaatlerini belirtirse tezin kalitesi o kadar artacaktır. Böylelikle tezin kabul olma olasılığı artacaktır. Bu durumun tam tersi olarak kişi araştırma yaptığı kaynaklardan birebir cümleleri tezine aktarırsa ve kendi fikirlerine çok az yer verirse bu tezi kalitesizleştirir. Tezin yazılma amacına bu hiç uygun olmadığı için intihal oranının düşük seviyelerde yada en doğrusu hiç olmamasıdır.

Ne kadar özgün bir tez yazılmaya çalışılsa da bazı noktalarda alıntı yapmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu alıntılar ise belirli oranlarda tezinize zarar vermez. İntihal alıntı oranı ne demektir sorusu ise çeşitli kaynaklardan alınan yazıların tezinizin tamamına oranıdır. Ortaya bir oran çıkıyorsa bu durum her zaman kötü demek değildir. Çünkü üniversiteler kişinin tez hazırlarken belirli oranlarda intihal yapmasını doğal bulabilmektedir. Bu oranlar belirli seviyelerde olmakta ve oran aşıldığında tezinizin kabul olma olasılığı çokça düşmektedir. Sizlere verdiğimiz hizmetlerde ise intihal oranınızı önceden öğrenebilir ve bu oranın sıfıra indirilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer oranı sıfırlamakta zorluk çekiyorsanız bizlerden hizmet alarak tezinizde gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlayarak tezinizin intihal oranının sıfır olmasını sağlayabilir ve kaliteli bir teze sahip olabilirsiniz.