İntihal Suç mudur?

Posted on: Nisan 13, 2018

Akademik kariyer için hazırlanan tezler büyük uğraşlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tezin konusuna göre aylarca araştırma yapılarak tez yazılmaktadır. Bu kadar zor bir süreçte ise birçok kaynak araştırılmakta ve bu araştırılan kaynaklardan bilgiler alınarak kendi fikirlerimizi ortaya koymak için özgün düşüncelerimizi kağıda aktarmamız gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda bazen kaynaklardan birebir alıntılar yapabilmekteyiz. Bu alıntılar belirli düşüncelerin kanıtları gibi amaçlar içerdiğinde tezin genelini olumsuz etkilememekte. Ancak alıntı oranları yükseldikçe tezin kalitesi çokça düşebilmektedir. Üniversitelerde bu nedenle kaliteli ve kalitesiz tezleri ayırt edebilmekte için intihal oranlarına çok önem vermektedir. Bu konuda testler yapılmakta ve intihal oranınız ortaya çıkarılarak incelenmektedir.

İntihal oranı turnitin yazılımı ile test edilmektedir. Bu yazılım milyonlarca kaynak içerisinde sizin tezinizi analiz eder ve daha sonrasında intihal oranınızı ortaya çıkarır. İntihal olan yerlerdeki cümlelerinizin hangi kaynaklardan aldığınız dahi bu raporda listelenir. Üniversite ise bu oranları kontrol ederek alıntının çok olup olmadığına karar verir. Bu konuda öğrencilerin aklına her zaman intihal suç mudur sorusu gelir.  Yapacağınız çalışmalarda bu durum suçtan ziyaret tezinizin kalitesini etkilemektedir. Üniversiteler sizlere verdiği tez konularında sizin kendi düşüncelerinizi öğrenmek isterler. Ancak bu duruma karşı sizler başkalarının düşüncelerini birebir aktarırsanız bu durumda üniversite tezinizi kabul etmeyecektir. Tabi buna karşı bazı yerlerde birebir alıntı yapma ihtiyacı da duyabileceksiniz.

Üniversiteler bu durumun farkında oldukları için belirli oranlarda intihallere izin verebilmektedir. Bu yüzde on beş civarlarında olduğu gibi yüzde otuzlara kadar çıkmaktadır. Belirlenen oran tamamen üniversitenin politikasına göre belirlenmektedir. Tabi sizler intihal oranı var diyerek bunu kullanmak zorunda değilsiniz. Tezinizin intihal oranı sıfır olması kalitesini yükseltecektir. Ancak bütün çabalarınıza karşı intihal oranını sıfırlayamıyorsanız bizden destek alabilirsiniz. Firmamızdan alacağınız danışmanlık hizmeti sayesinde tezleriniz revize edilerek sıfır intihal oranına sahip olabilmektedir. Uygun bütçeler ile sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimiz sizin en kaliteli teze sahip olmanızın yollarını açacaktır. Sizlerde tezinizin sorunsuz bir şekilde kabul edilmesini istiyorsanız tez yazma konusunda her türlü desteği verdiğimiz tez danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir ve akademik kariyerinizin basamaklarını hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz.